Oturum Aç

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Dr. Aşkın Asan Japonya’yı Ziyaret Etmiştir

Bakanlığımız, 09-11 Eylül 2013 tarihleri arasında Japonya’ya bir çalışma ziyaretinde bulunmuştur. İş yerinde çeşitliliğin yaygınlaştırılmasını hedefleyen kar amacı gütmeyen bir kuruluş  olan J-Win’in kurul başkanı ve Japonya Toplumsal Cinsiyet Görev Gücü eş başkanı Sayın Yukako UCHINAGA ile 11 Eylül 2013 tarihinde bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

Türkiye’nin 2015 sonu itibariyle kadınların iş gücü katılımlarındaki cinsiyet uçurumunu azaltma çabalarından ve bu hedefin gerçekleştirilmesine yönelik oluşturulan ‘’İş’te Eşitlik Platformundan’’ söz edilmiştir. Platform altında Dünya Ekonomik Forumu (WEF) ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın desteğiyle bankacılık, otomotiv, inşaat ve medya gibi çeşitli sektörler; Sabancı Holding ve Doğuş Holding gibi dev şirketler ve Vodafone ve Coca-Cola gibi Türkiye’de aktif faaliyet gösteren uluslararası şirketlerin de aralarında yer aldığı 55 önde gelen özel sektör şirketi Türkiye’de kadınların iş gücüne katımlarını teşvik edeceklerini ve çalışma şartlarını eşit hale getireceklerini taahhüt etmişlerdir.  

UCHINAGA Türkiye’nin kadınların iş gücü katılımlarındaki cinsiyet uçurumunu azaltma çabalarını ve ’İş’te Eşitlik Platformunun’’ kurulmasını takdirle karşılamış Japonya Toplumsal Cinsiyet Görev Gücü hakkında bilgi vermiştir. UCHINAGA görev gücünde ikisi kadın biri erkek olmak üzere üç eş başkan olduğunu belirtmiştir.Görev gücünün Devlet kanadında  üç bakan ve Başbakan tarafından desteklendiğini iş dünyası kanadından da Japonya İş Federasyonu KEIDANREN’nin görev gücünün çalışmalarını desteklediğini belirtmiştir. 

UCHINAGA Japonya’da kadınların iş gücü katılım oranının %42 olduğunu, yönetim pozisyonlarındaki kadın oranlarının ise %10 olduğunu belirterek bu oranları üç yıl içerisinde artırmanın zor bir iş olduğunu belirtmiştir.