Oturum Aç

15 Ocak 2013 İş’te Eşitlik Platformu Basın Lansmanı

Toplumsal cinsiyete dayalı eşitsizlikle mücadele vermek için Dünya Ekonomik Forumu (DEF) çatısı altında oluşturulan görev grubunda yer alan ve Türkiye’de ekonomik alandaki cinsiyet uçurumunu üç yıl içinde %10’a kadar indirmek üzere harekete geçen İş'te Eşitlik Platformu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın himayesinde çalışmalarına başladı.

Türkiye'de kadınların ekonomiye katılımı sürecinde cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla kurulan ''İş'te Eşitlik Platformu'', kamu, özel sektör, STK'lar, akademisyenler, medya ve DEF işbirliğini kapsayan çok paydaşlı bir yapıdan oluşmaktadır.

Oluşturulan proje grubu içinde Doğuş Holding ve Sabancı Holding'ın yanı sıra Turkcell, Coca Cola, Boyner gibi şirketler de görev üstlendi. Platformun ilk üyelerini yerel şirketler, Türkiye'deki uluslararası şirketler ve DEF üyeleri oluştururken, grubun farklı şirketlerin katılımı ile büyümesi hedefleniyor.

Basın Toplantısı

Platformun kuruluş amacı ve hedeflerinin paylaşıldığı basın toplantısına, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayesinde, Sabancı Holding ve Doğuş Holding ev sahipliği yaptı.

''İş'te Eşitlik Platformu''nun çıkış noktası, 2006'dan bu yana her yıl DEF tarafından hazırlanan ''Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu''nda Türkiye'nin ''Ekonomik Katılım ve Fırsatlar İndeksi''ndeki cinsiyet uçurumunu üç yıl içinde %10’a kadar indirmektir.

Ülkelerin, kadınların iş hayatına katılımı, elde ettikleri gelir ve çalışma hayatında her kademede eşit olarak temsil edilmesi açısından değerlendirildiği ve sıfırdan 1'e kadar puanlandığı indekste, Türkiye'nin 2012 notu 0.414 oldu. Platform ile bu notun 3 yılda yüzde 10 seviyesinde yükseltilerek 0.455'e ulaşması hedefleniyor.

Cinsiyet temelli ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına yönelik ilkelere gönüllü olarak uyacaklarını ve ülke genelinde bu ilkelerin yaygınlaştırılmasında öncü olacaklarını taahhüt eden şirketler, bu amaç için güvenilir sistemler kurmak ve alınan yolu şeffaf biçimde raporlamak için de söz verdi. Platform, tüm özel sektör kuruluşlarının üyeliklerine açık. Toplantıda, Türkiye'nin önde gelen şirketleri “İş'te Eşitlik Bildirgesi”ne imza attı.